Podnośniki nożycowe znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle, budownictwie oraz w domowych warsztatach. Tego rodzaju urządzenia służą do podnoszenia ładunku na zadaną wysokość lub podnoszenia w górę stołu roboczego. Dowiedz się, jak działają podnośniki nożycowe i jakie rodzaje urządzeń są dostępne w naszej ofercie.
Co to jest i jak działa podnośnik nożycowy?
Podnośnik nożycowy to nic innego jak ruchoma platforma (stół roboczy). Podnośnik nożycowy stosowany jest do transportu (podnoszenia) ładunków w pionie, na zadaną wysokość (tzw. wysokość roboczą lub wysokość podnoszenia).
Nazwa podnośnik nożycowy została zaczerpnięta z układu podpór urządzenia, które krzyżując się tworzą nożyce. Nożyce składają się przy jeździe w dół i rozkładają przy jeździe w górę.
Podnośnik nożycowy posiada bardzo szerokie zastosowanie. Może być wykorzystany w każdej dziedzinie przemysłu, a także w przydomowych warsztatach.
Działanie podnośnika nożycowego jest bardzo proste. Napędem jest układ hydrauliczny (niewielkiej wielkości pompa oraz siłownik).
W momencie rozkładania czynnik roboczy (olej hydrauliczny) wypycha siłownik podnosząc stół roboczy. Opadanie odbywa się przy zastosowaniu siły grawitacyjnej i upływowi oleju przez zawór zwrotny do zbiornika.
Rodzaje podnośników nożycowych. Czym są zasilane?
W przeważającej większości dostępnych produktów napędem jest układ hydrauliczny, rzadziej zaś napęd śrubowy. Podnośniki nożycowe możemy podzielić na szereg kategorii i podkategorii.
Dostępne są podnośniki:
- hydrauliczne,
- śrubowe,
- mobilne,
- stacjonarne.
Podnośnik nożycowy, warsztatowy to tak zwany mobilny stół. Stosuje się go laboratoriach, warsztatach naprawczych oraz we wszelkich miejscach, gdzie koniczne jest podniesienie ciężkiego ładunku na wysokość pracy operatora.
Istnieje możliwość wykonania podnośnika nożycowego chowanego w podłodze pomieszczenia. Po opuszczeniu blat podnośnika nożycowego licuje z podłogą pomieszczenia umożliwiając swobodne poruszanie się.
Jakie wymiary powinien mieć podnośnik nożycowy?
Podnośnik nożycowy w wykonaniu standardowym posiada zakres udźwigu od 100 kg do nawet 7000 kg. Wysokość podnoszenia wynosi do 4 m. Blat roboczy dostępny jest od 0.9 m. do 4.4 m. długości.
W naszej ofercie znaleźć można także podnośnik nożycowy w formie przejezdnego wózka nożycowego.
Wymiary blatu roboczego zależą od zewnętrznych wymiarów przedmiotu jaki będzie ustawiany na stole. Blat podnośnika nożycowego powinien być nieco większy niż ustawiany na nim przedmiot.
Blat roboczy zawsze może być dobrany według potrzeb zamawiającego bądź korzystającego. Istnieje także możliwość wykonania podnośnika w stali nierdzewnej oraz w zgodzie z dyrektywą ATEX a także w wykonaniu niestandardowym.
W wypadku, gdy wymagany jest blat roboczy podnośnika nożycowego z koszem (z barierkami lub siatką) to w takim wypadku blat roboczy powinien być dostosowany wymiarami do najmniejszego obsługiwanego przedmiotu (z uwagi na to, że barierki zajmują dużą część roboczej powierzchni blatu podnośnika nożycowego).
W naszej ofercie dostępne są standardowe rozmiary blatów. W razie potrzeby wykonujemy blaty na indywidualne zamówienie we wskazanych wymiarach.
Udźwig podnośników nożycowych – jakie ciężar są w stanie podnieść?
Podnośniki nożycowy posiada szeroki zakres udźwigów oraz charakterystyki pracy. Nośność podnośnika nożycowego uzależniona jest wielkości blatu roboczego oraz wysokości na jaką ma być podnoszony ładunek.
Przykładowe zakresy udźwigów:
- dla podnośnika jednonożycowego to zakres od 500 kg do 25 t i wysokości podnoszenia do 1.8 m,
- dla podnośnika wielonożycowego od 200 kg do 4 t i wysokości podnoszenia 5.9 m,
- dla podnośnika wielkogabarytowego (wykonanie specjalne) od 1t do 30 t i wysokości podnoszenia do 1.8 m.
Podnośniki nożycowe w ofercie VebaLifts
W naszej ofercie posiadamy podnośniki jednonożycowe, wielonożowe i wielkogabarytowe. Każdy z dostępnych modeli i rodzajów podnośnika nożycowego wyceniany jest indywidualnie.
Cena produktu zależy od szeregu czynników, które zmieniają się w zależności od potrzeb zamawiającego i użytkownika, możliwości (lub konieczności) adaptacji urządzenia do warunków montażowych w docelowym miejscu pracy podnośnika nożycowego.
Zapraszamy do wyceny urządzenia – skontaktuj się z nami.